Zmizne z mapy Veľká Británia ?

8. mája 2011, radoslav, Nezaradené

V roku 1707 spojením Škótskeho a Anglického kráľovstva vzniklo Kráľovstvo Veľkej Británie. Škóti, sa ale nezmierili s variantou, že tým zanikol škótsky parlament a Škótsko bolo spravované centrálne britským parlamentom. Snaha o decentralizáciu, až opätovnú nezávislosť sa tiahla počas celého obdobia jestvovania VB. Nárast škótskeho nacionalizmu, spolu s faktom, že bohaté náleziská ropy sú sústredené práve v škótskej časti pobrežia VB a predstava, že by vďaka nim mohlo samostatné Škótsko fungovať podobne ako dnes Nórsko, posilnila snahu o osamostatnenie Škótska.

Prvé referendum o znovu vytvorenie Škótskeho parlamentu v 1979 bolo neúspešné, ale druhý pokus zástancov autonómie v 1997 už znamenal úspech a tak v 1999 prvý krát zasadol Škótsky parlament, aj keď z obmedzenými právomocami, ale ako to už s autonómiou býva, napriek uisťovaniu Škótov, že tým sa dostatočne naplnia ich potreby, konečným cieľom bola nezávislosť, ktorú si ako motív svojho volebného boja osvojila Škótska Národná Strana (SNP). Pod vedením Alexa Salmonda strana získala v parlamentných voľbách pred pár dňami 69 z 129 kresiel, čo jej dáva dostatočnú silu na vyhlásenie referenda o nezávislosti Škótska a strana sa netají tým, že je to jej zámer.

Britský premiér Cameron vyhlásil, že v prípade spustenia kampane pre referendum, urobí všetko pre to aby Škótov presvedčil o potrebe zachovania VB. Ale na strane Škótska sa dnes skôr spisujú zoznamy toho, čo budú požadovať naspäť, pričom za samozrejmé považujú, že v prípade osamostatnenia Škótska, ropné náleziská pripadnú Škótsku.

Video SNP:

www.youtube.com/watch?v=xV_9Un_UtiE

 V roku 2006 sa konala sútaž o najpopulárnejšiu neoficiálnu hymnu Škótska a prípadného adepta na Škótsku hymnu. Na prvom mieste skončila skladba „Flower of Scotland“

www.youtube.com/watch?v=TwNTWaMHv2E

na druhom vlastenecká skladba „Scotland the Brave“ (v gaelic jazyku „Alba an Aigh“)

www.youtube.com/watch?v=IxpggQyIzLQ

 Škótsko sa v škótskom jazyku, ktorý patrí medzi keltské jazyky povie „Alba“. Škóti podobne ako Íri, sami seba považujú za Keltov a Angličanov za Sasov – Germánov (Anglo-Saxon).

V Írskom a  Škótskom hnutí sa môžete stretnúť s  heslom v gaelickom keltskom jazyku:

Erin go bragh! – Irsko navždy!

Alba go bragh! – Škótsko navždy!