Založ si blog

Čína zaútočila na dolár.

Žijeme v dobe veľkých zmien, jednou z nich je alebo skôr bude postavenie US$.

Roky téma tzv. konšpiračných médií sa stáva realitou.

V 70-tých rokoch, keď sa US$ ocitol nad priepasťou a prišiel tzv. Nixon shock ktorého súčasťou bolo, že US$ prestal byť krytý zlatom USA našli riešenie v podobe „petrodoláru“ keď sa dobrovoľne/nasilu začala ropa takmer výhradne obchodovať v US$, čo zabezpečilo stabilný dopyt po US$.

V posledných rokoch sa špekulovalo o tom, že niekto, Rusko alebo Čína sa pokúsia narušiť tento stav. Dnes je jasné, že Čína je tá, ktorá sa pokúsi zosadiť US z trónu.

Menšie nákupy ropy urobila Čína v yuanoch v 2015 od Ruska a neskôr Iránu, ale minulý rok urobila prvé kroky na Shanghai International Energy Exchange (INE),  aby vstúpila na trh s tzv.  crude oil futures

https://oilprice.com/Energy/Oil-Prices/The-Rise-Of-The-Petroyuan.html

A tento rok v marci nakontrahovala prvé zmluvy o budúcej dodávke v yuanoch. Prvé dodávky ropy zaplatenej v petroyuanoch prebehnú v septembri, keď 5 čínskych spoločností dodá 600000 barelov.

https://www.rt.com/business/437250-china-oil-futures-petro-yuan/

 

Pelosi už pochopila, pochopí aj Čaputová?

09.07.2019

V posledných dňoch plní titulky amerických medii súboj Nancy Patricie Pelosi, ktorá vedie demokratov v Snemovni Reprezentantov (speaker of the US House of Representatives) a tzv „squadu“, čiže viac »

Čaputová (P)rezident ?

27.06.2019

Vo štvrtok 20. júna sa Čaputová vybrala na prvú zahraničnú cestu, vo svojom sídle na Pražskom hrade ju privítal český prezident Miloš Zeman. Na cestu si pribalila kapelu Živé kvety, Dorotu viac »

Je Čaputová súčasťou americkej „bažiny“?

24.06.2019

Výraz „bažina“ použival vo volebnej kampani Trum pre označenie toho čomu sa hovorí v USA „Deep State“, teda akýsi štát v štáte predstavovaný US štátnou elitou, súkromnými korporáciami viac »

Líbya, vojaci

Vláda v Tripolise hlási zisk území južne od líbyjskej metropoly

22.08.2019 07:03

Postup jednotiek poľného maršala Chalífa Haftara na líbyjskú metropolu sa tak v posledných týždňoch v podstate zastavil.

Donald Trump

Trump vyzval štáty na boj proti džihádistom

22.08.2019 06:35

Americký prezident zároveň varoval Európanov, aby repatriovali vlastných občanov zajatých za boj v radoch Islamského štátu, inak ich bude musieť prepustiť a vrátiť do ich vlastí.

D4R7, Jarovce, Ivanka sever

Mohutná stavba diaľnice D4 pri Jarovciach každým dňom narastá

22.08.2019 06:00

Pôvodným termínom dokončenia obchvatu Bratislavy po D4 bol rok 2020. Ekologické riziká ohľadom podkladu stavby však môžu jej otvorenie posunúť na rok 2021.

ITALY-POLITICS/

Salviniho sen o moci sa rozplýva

22.08.2019 06:00

Potopil vlastnú koaličnú vládu, lebo dúfal, že predčasné voľby ho vynesú do premiérskeho kresla.