Založ si blog

Status quo po maďarsky

Z diania v slovenskom parlamente od nástupu novej vlády sa zdá, že hlavnou úlohou vládnej koalície nie je riešiť hospodárske problémy, či zlepšovať sociálne postavenie  občanov SR, ale umožniť naším „úbohým a utláčaným“ spoluobčanom maďarskej národnosti  piť „maďarskú vodu“,  dýchať konečne „maďarský“ vzduch a pracovať v pote tváre pod „maďarským“ slnkom.

Počas predchádzajúcej vlády sme sa v diskusných reláciach napočúvali dramatických vystúpení občana SR Bélu Bugára ako je bezpodmienečne nutné zachovať status quo v úrovni práv menšín na Slovensku a ako je to jediné po čo ich srdce piští – a ajhľa – po nástupe sa požiadavka na nemennosť práv zrazu rozplýva v opare návrhov istého poslanca, občana Chmela, takže už nie status quo 20%, ale 10 alebo aspoň 15%.

A človek si musí položiť dve otázky – načo je dobré používať jazyk menšín v úradnom styku?

A prečo práve 10 či 15%?

Na prvú otázku je ľahká odpoveď – snom každého iredentistu je zachovať svoju komunitu izolovanú od okolitej majoritnej spoločnosti. Neobstojí argument o obrane pred asimiláciou – na udržiavanie  vlastnej kultúry a jazyka slúžia národnostné školy a kultúrne spolky, či ustanovizne (ako napr. čemadok), nehovoriac o tom,  že každý občan maďarskej národnosti môže od rána do večera  sledovať vysielanie MR televízie, či počúvať MR radia.

Nutnosť použiť slovenský jazyk v úradnom styku určite nebráni zachovaniu národnostnej identity občanov SR maďarskej národnosti.  Naopak, možnosť komunikácie v jazyku menšiny v úradnom styku kladie neúmerné  požiadavky na plecia väčšiny – prakticky to znamená, že príslušník väčšiny je nútený – pokiaľ chce pracovať na zmiešanom území, sa naučiť jazyk menšiny – to je absurdný stav. Následky takýchto abnormalít sú zrejmé – menšina sa izoluje na malom území – neznalosť  štátneho jazyka bráni jej členom uplatniť sa na celom území SR a v TV sme svedkami takých zvráteností, že v správach komentár svedka dopravnej nehody z južného Slovenska – ktorý sa mimochodom narodil v SR a žije tu už povedzme 50 rokov musí byť simultánne prekladaný do slovenčiny redakciou, pretože milý „asimilovaný a utláčaný“ občan SR maďarskej národnosti nevie po 50 rokoch života v SR ani ceknúť po slovensky!  Alebo sa jeho prejav mení na grotesku ako napr. jedno vystúpenie poslankyne za SMK v slov. parlamente ešte za čias šéfovania Bugára v SMK, keď jej prejav v slovenčine o potrebe používania materinského – rozumej maďarského jazyka, pripomínal monológ indiána, z „mayoviek“

„Ja prišiel aby biela tvár dala ohnivá voda“.

 Druhá otázka – prečo práve 10 či 15%?  Odhliadnúc od toho, že sú to naozaj smiešne malé čísla,

(človek by očakával hranicu pre možnosť použiť jazyk menšín aspoň  50 %), hlavným dôvodom bude asi, že Bugár a jeho súputníci očakávajú, že žiadostí o MR občianstvo bude podstatne viac ako navonok odhadujú – v kútiku duše dúfajú, že to bude aspoň 50%, čo by v súvislosti zo zákonom o používaní jazyka menšín napr. v obci s 30% skupinou občanov maďarskej národnosti znamenalo pokles na už spomínaných 15%, keďže nositeľov MR pasu nemožno pokladať úradne za príslušníkov menšiny.

Na záver si už len môžeme položiť otázku koho záujmy vlastne zastávajú strany ako SDKU, či SAS?

Slovensko nie je len štátom  maďarskej menšiny, ale aj štátom Slovákov – my iný štát na rozdiel od Maďarov nemáme a preto si ho musíme chrániť zo všetkých síl a za akúkoľvek cenu, ako povedal Štúr

„Naspäť cesta nemožná, napred sa ísť musí!“

Tuneluje Soroš cez Lajčaka štátnu kasu?

25.08.2016

Prvý krát sa meno ministra Lajčáka v súvislosti s wikileaks objavilo v 2011, keď wikileaks zverejnilo emaily s diplomatickou poštou US ambasád. V nich sa objavili mená informátorov, ktorí poskytovali viac »

Ozbrojenci podporovaní západom v Syrii zabili novinára.

26.09.2012

Dnes ráno otriasli Damaškom dve mohutné explózie. http://www.youtube.com/watch?v=pXbIOh2M72U cieľom bola budova veliteľstva armády. Na miesto incidentu dorazili aj reportéri pracujúci pre iránsku viac »

Sýria – jedna verzia zostrelenia tureckého lietadla

24.06.2012

Zostrelenie tureckého lietadla pôsobí ako zhoda náhod, či nešťastný incident, pokiaľ si ho človek nedá do súvislostí s ostatnými udalosťami týchto dní. Vo štvrtok 21.6. sýrske ministerstvo viac »

François Hollande

Hollande: S Britmi musíme rokovať najprv o odchode, až potom o budúcnosti

30.03.2017 12:27

Francúzsky prezident François Hollande v telefonáte s britskou premiérkou Theresou Mayovou reagoval na spustenie brexitu.

poistovňa union

Poisťovňa Union zverejnila rebríček najlepších a najhorších nemocníc

30.03.2017 12:19

Union zdravotná poisťovňa zverejnila zoznam najlepších, ako aj najhorších nemocníc na Slovensku. V minulom roku vyzerali výsledky veľmi podobne.

koľajnice, zmena

Z Nitry do Prahy pôjde vlak každý deň

30.03.2017 12:03

Od 1. apríla budú vlaky na trase Nitra - Trenčín - Olomouc - Praha jazdiť každý deň. V piatok, sobotu a v nedeľu to bude až dvakrát denne.

Matovič

Matovič má stiahnuť ospravedlnenku

30.03.2017 12:00

Mandátový a imunitný výbor parlamentu v stredu odporučil poslancovi Igorovi Matovičovi, aby svoju žiadosť o ospravedlnenie neprítomnosti na rokovaní 1. februára stiahol.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 97
Celková čítanosť: 226014x
Priemerná čítanosť článkov: 2330x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy